נסח טאבו

מה זה נסח טאבו? כיצד אפשר להוציא את הנסח? מהי הערת אזהרה ומדוע היא חשובה?
נסח טאבו הוא מסמך אשר מפרט למי שייך נכס ספציפי. לכל דירה, בית, משרד ונכס אחר, יש בעלים ורישומו בלשכת רישום מקרקעין מאפשר את הוצאת הנסח. במסמך הנסח מפורט המידע על הנכס כולל למי הוא שייך, האם יש עליו עיקולים, היכן הוא ממוקם ועוד. אפשר לדמות את הנסח לתעודת זהות אישית רק של נכס.
חשיבותו של נסח טאבו – מדוע זה כה חשוב, בעצם?
כפי שנכתב, נסח טאבו הוא תעודת הזהות של הנכס. הוא הדרך לדעת למי הוא שייך ואילו מחויבויות יש עליו. כאן חשוב לציין כי לא כל הנכסים רשומים בטאבו והתהליך ברכישה של דירה ונכס קל יותר בנכס רשום. בעת עסקת קניית נכס חשוב מאד לבקש נסח כדי לוודא מהו הסטטוס של הנכס. מבחינת הצד המוכר, קל מאד להוציא את המידע והיום אפשר לעשות זאת גם דרך האינטרנט. הוצאת המידע תהיה לרוב חלק בלתי נפרד מהעסקה ואם ברצונך למכור נכס, זו הדרך הפשוטה והטובה ביותר להציג את זכויותייך עליו.
הוצאת הנסח לפני חתימה על חוזה מכירה
הצגת הנסח תתבצע לפני שלב החתימה על חוזה מכירה וקניית נכס. בעת הקנייה סכום כספי מעביר ידיים ולכן המטרה היא לדעת כי העסקה תקינה. כל עוד הנכס רשום בטאבו, נסח טאבו יהיה חלק בלתי נפרד מהעסקה. אם הנכס אינו רשום בטאבו, יהיה צורך להוציא אישור זכויות דרך מנהל מקרקעי ישראל ולקבל את מידע השייכות על הנכס. קבלת מידע מקדים בטרם חתימה על העסקה היא דרך למנוע הונאות מכירה.
הדרך הנכונה להוציא את הנסח
הוצאת נסח טאבו יכולה להתבצע מכל מקום ואין צורך לצאת מהבית לשם כך. היום אפשר לקבל את הנסח גם דרך האינטרנט וכל שעלייך לעשות כדי להוציא אותו הוא למלא באחד האתרים שמאפשרים זאת את כתובת הנכס או את גוש החלקה. לאחר מכן מתבצעת הפניה לעמוד תשלום והנסח נשלח בדואר לכתובת הנכס.
רישום הערת אזהרה – שווה לבדוק!
לאחר שנבדקה הזכות על הנכס ונחתמה עסקה בין שני הצדדים, עו"ד ידאג להוסיף לנכס "הערת אזהרה." הערה זו היא תוספת לנכס והיא הופכת אותו ל"שייך" באופן זמני לשני הצדדים. כלומר, זו הדרך לומר כי ישנה עסקה על הנכס, שני הצדדים הסכימו למכירה ולקנייה והחלק החשוב ביותר, אי אפשר למכור את הנכס לקונה נוסף. הערה זו היא הדרך הטובה ביותר להבטיח את הוצאת העסקה לפועל.
חשיבותו של עו"ד המתמחה בתחום
עו"ד המתמחה בתחום מכירה וקניית נכסים, שכבר ליווה לקוחות רבים, לא ייתן לך לחתום על עסקה ללא וידוא למי שייך הנכס. הוא ידאג לשמור על האינטרס שלך ויוודא כי העסקה אכן תצא לפועל בתנאים המתאימים לך.

נגישות