לקנות או לשכור דירה

מה המשמעויות הכלכליות של קניית דירה? מהן המשמעויות הכלכליות של מגורים בשכירות? האם ישנם אזורים בהם אפשר להחליט בבירור אם לקנות או לשכור דירה?
שוק הנדל"ן נמצא כל הזמן בכותרות. המחירים משתנים, עולים ופרויקטים של בניה מאושרים במקומות רבים. השאלה אם לקנות או לשכור דירה מעסיקה לא מעט משקי בית כשיש כמה שיקולים שמשפיעים על ההחלטה על אופי המגורים ואחד מהם הוא שיקול כלכלי.
קונים או שוכרים?
ישנם שיקולים רבים המשפיעים אם לקנות או לשכור דירה. כמעט לכולם יש השלכות כלכליות. בחינת הדירות הקיימות בשוק, למכירה והשכרה, הבנת השוק, המחירים והאזורים השונים, תעזור לך לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר לגבייך.
המשמעויות הכלכליות של קניית דירה
אם יש ברשותך חיסכון או אפשרות להיעזר במשפחתך כדי לקנות דירה ללא משכנתא, התוצאה הכלכלית של מהלך זה תהיה אובדן החיסכון אך במחיר זה יהיה לך חופש מתשלומים לדירה. אם בכוונך ליטול משכנתא, עלייך לחשב את העלויות החודשיות וכמה תעלה הדירה בסופו של דבר. מדי חודש יהיה עלייך להחזיר את הסכום עליו התחייבת וכל איחור והימנעות מתשלום תוביל לצעדים כלכליים משמעותיים.
מעבר לכך, ברגע שיש ברשותך דירה, שיקול אשר משפיע על השאלה אם לקנות או לשכור דירה, הוא השיקול של דאגה לדירה. עלייך לדאוג לטיפול, שיפוץ בעת הצורך וכל תקלה אם תתעורר. לאחריות זו יש פן כלכלי שאומר כי באחריותך לשלם עבור כל ההוצאות אך ישנה גם משמעות של דאגה בלי שיש בעל בית נוסף לפנות אליו.
המשמעויות הכלכליות של שכירות
המשמעות הכלכלית של מגורים בשכירות היא תשלום עבור דירה שלעולם לא תהיה שלך. כהשקעה, השאלה אם לקנות או לשכור דירה, ברורה ונוטה אל הקנייה, אלא אם יש ברשותך סכום כסף שנותן תשואה גבוהה יותר משכר הדירה.
היתרונות של מגורים בשכירות הם חוסר האחריות ואי-דאגה לכל מה שקשור במבנה. כל תקלה, בעיה גדולה או קטנה, מופנית אל בעל הבית ועליו לטפל בה. לצד זה חשוב למצוא בעל דירה אשר אחראי מספיק לדאוג לכל פרט בדירה ושיש לו כוונה להשאיר אותך ולא להחליף דיירים בכל פעם שנראה שמחיר השכירות יכול לעלות בצורה משמעותית.
אזורים בהם קל להחליט אם לקנות או לשכור דירה
ישנם אזורים בהם התשובה לשאלה לקנות או לשכור דירה ברורה. אם באזור המגורים אליו ברצונך לעבור כמעט ואין דירות להשכרה או שאילו הקיימות אינן מתאימות לצרכייך, כנראה תהיה לך העדפה לקנות. אם יש לך אפשרות לקנות דירה, בעזרת משכנתא או בלעדיה, ייתכן מאד שהשיקול שלך יהיה לקנות במכור לשכור. אם מחירי הקנייה גבוהים וכדי להשיג את הסכום הראשוני למשכנתא עלייך ליטול הלוואות נוספות, להיעזר בקרובי משפחה וחברים, ככל הנראה ההחלטה הנכונה יותר תהיה לבחור בשכירות.

נגישות