הונאות נפוצות בקניית דירה

כיצד אפשר לקנות דירה ללא דאגות? אילו הונאות נפוצות בקניית דירה קיימות?
שוק הנדל"ן הישראלי רועש וגועש כל הזמן. בניינים רבים נבנים, יישובים מתפתחים ונכסים קיימים מחליפים ידיים. בין כל העסקאות התקינות עליהן איש לא שומע, מדי פעם עולות לכותרות הונאות נפוצות בקניית דירה ומקרים מצערים אשר משאירים את הקונים במצב כלכלי קשה. כיצד להימנע ממצב זה? מהם סימני האזהרה? וכיצד באפשרותך להבטיח לעצמך עסקה בטוחה? על כל השאלות הללו ננסה לענות במאמר זה.
הונאות נפוצות בקניית דירה – כיצד להימנע מהן
הדרך הטובה ביותר לעשות עסקה בטוחה היא להתייעץ עם אנשי מקצוע מנוסים ולקבל את עזרתם. מסוכן הנדל"ן ועד עו"ד, כל בעל מקצוע יכול להשפיע על העסקה שלך, לזהות פגמים בדרך ולשרת את האינטרס שלך כראוי. בחירת בעל המקצוע חייבת להתבצע על סמך המלצות ולאחר בדיקה קפדנית שהוא אכן מתאים לך. דרך נוספת חשובה שיש לאמץ בעת קניית נכס היא לדעת את סימני האזהרה ואם אילו מופיעים להתייחס אליהם ברצינות רבה.
להכיר את ההונאות כדי להימנע מהן
הבה נכיר את ההונאות הנפוצות ביותר, כך שנוכל להימנע מהן בעתיד:
ניסיון למכור דירה ממי שאינו הבעלים – הונאה מסוג אחד היא הונאה דרך התחזות. התהליך נשמע "פשוט" לזיהוי ועם זאת ישנם אנשים שנפגעו מכך. אדם שאינו בעל הדירה יכול לנסות להציג עצמו ככזה ולכן חשוב בכל רכישה ומשא ומתן לוודא כי אכן מדובר בבעלים החוקיים של הנכס. אפשר לבדוק מול השכנים למי שייך המקום ולבקש הוכחות לשייכות כמו נסח טאבו.
מכירה כפולה של הדירה – הונאות נפוצות בקניית דירה מתבצעות גם על ידי הבעלים החוקיים שלה. מכירה כפולה (או יותר מכך) משמעותה כי הבעלים חתם בו זמנית עם כמה קונים וקיבל מכולם תשלום. הדרך הטובה ביותר להימנע מהונאה זו היא בדיקת נסח הטאבו ורישום הערת אזהרה לאחר העברת הכספים הראשונה.
מכירת דירה שאינה מיועדת לשימוש שנאמר בעל פה או בחוזה – בשנים האחרונות אפשר לשמוע על שינוי נכסים ללא אישורים מתאימים. אם ברצונך לרכוש דירה שיש לה כניסה נוספת, גינה פרטית, פנטהאוז ועוד, עלייך לוודא כי האישורים מתאימים למה שנאמר בעל פה. למשל, אם ישנה כניסה נוספת המשמשת לקליניקה או יחידה, עלייך לוודא כי אכן יש אישור לפיצול זה. במקרים רבים, ההיגיון ותחושת הבטן יזהירו מפני המצב וחשוב מאד להקשיב לכך ולבדוק היטב כי כל המידע שניתן לך אכן נכון.
אחת העסקאות החשובה בחייך
עסקה של קניית דירה היא ככל הנראה אחת העסקאות החשובה בחייך ותהיה לה השפעה כלכלית ארוכת טווח. בעת ביצוע העסקה עלייך להתחשב בכך שיכול להיות שיידרש לך זמן לבדוק כי כל הפרטים הניתנים לך אכן אמינים. הבנה מהן הונאות נפוצות בקניית דירה, התייחסות לתחושת הבטן והתייעצות עם אנשי מקצוע מומחים, היא הדרך הטובה ביותר לקנות בראש שקט.

נגישות